A u nas... choć za oknem nastała już zima, w klasie 5a podczas lekcji języka polskiego panowała bardzo gorąca atmosfera. Wizualizacja treści fragmentu lektury przy pomocy klocków LEGO, spowodowała, że tekst literacki stał się bardziej przystępny, a wszyscy budujący niezwykle zaangażowani i kreatywni.
„Chłopcy z Placu Broni” to piękna książka o mocy przyjaźni, miłości do ojczyzny i również braterskiego wsparcia. Pełna wzruszeń i odważnych czynów, których nie powstydziłby się żaden dorosły.
Warto ją przeczytać bez względu na to, czy jest lekturą szkolną obowiązkową czy nie.
W dniu 28.10 SU przy wsparciu uczniów, nauczycieli, pracowników zorganizował "Dzień zdrowego odżywiania". Na stołach pojawiły się pyszne sałatki na kilka sposobów, warzywa, owoce. Promowanie zdrowego odżywiania w takiej formie jest również częścią realizowanego w szkole programu "Trzymaj formę".
Każdy uczeń pierwszej klasy naszej szkoły otrzymał w tym roku prezent – wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. Motywem przewodnim publikacji, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
19 października klasy I-III wzięły udział w akcji ogłoszonej przez SU -,,Szkoła pamięta" - porządkowanie opuszczonych grobów na cmentarzu przykościelnym, zapalenie zniczy.
Dzień Dziewczynki w klasie I
30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka
Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole nabierają tempa. Dziś- 30 września, odbył się meeting wyborczy. Kandydaci: Zuzanna Koreń (kl.8a), Oskar Zaborowski (kl.8a), Zuzanna Kędziera (kl.8b), Wiktoria Latalla (kl.8b), Martyna Pisula (kl. 8b) oraz Michał Wesołowski (kl.8b) zaprezentowali swoją wizję oraz plany prowadzenia SU. Po krótkiej prezentacji uczniowie klas I-VIII oraz nauczyciele i pracownicy obsługi oddali swoje głosy na wybranego przez siebie reprezentanta.
Zliczanie głosów trwa.
Opiekun SU
Dnia 28.09.2022r. uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Urząd Gminy w Świerznie. Osobiście w swoim gabinecie powitał ich Wójt Gminy Radosław Drozdowicz. Były ciekawe rozmowy o pracy w samorządzie. Pierwszaki zadawały również interesujące pytania Panu Wójtowi. Na koniec wizyty uczniowie zostali obdarowani słodkościami od Pana Wójta.
We wtorek 27 września nasza szkoła wzięła udział w drugiej edycji Ogólnopolskiego Charytatywnego Biegu i Dnia w Piżamach. Chcieliśmy wesprzeć rodziców i dzieci ze szpitali onkologicznych.
Dlaczego w piżamach? Dla wielu podopiecznych fundacji ,,Gdy Liczy się Czas” piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Chcieliśmy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom poprzez zmianę sportowych ubrań w piżamy. Fundacja ,,Gdy Liczy się Czas” została założona przez rodziców dzieci, które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową.
Udział w akcji był dobrowolny. Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w charytatywnym biegu i wsparło małych bohaterów.
Dnia 23 września uczniowie z klasy VI oraz VIIIa i VIIIb obejrzeli przedstawienie teatralne „Pan Tadeusz”, wystawione na scenie Gryfickiego Domu Kultury. Możliwość obejrzenia wyżej wymienionego spektaklu była dla naszej młodzieży wspaniałą okazją do spojrzenia na epopeję narodową z perspektywy współczesnego człowieka. Trudno było nie zachwycić się skromną i nowatorską inscenizacją, wyszukanym doborem rekwizytów oraz niekonwencjonalną grą aktorów. Uczniowie mieli okazję przekonać się do jakże ważnego dzieła naszego wspaniałego wieszcza.
Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
19. września uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Do naszej szkoły przybył zespół ludowy Stawnianki, który w formie warsztatów przybliżył dzieciom elementy kultury naszego regionu oraz życia i zajęć sprzed kilkudziesięciu lat. Członkinie zespołu zaprezentowały stroje ludowe z roślinnym motywem mikołajka nadmorskiego, słuchaliśmy i wspólnie śpiewaliśmy piosenki ludowe związane z naszym regionem. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem poznawali przedmioty używane dawniej w gospodarstwach wiejskich: kołowrotek, kierzynkę, dzieżę, przetak, maglownicę, żelazko z duszą). Mieli okazję nauczyć się wyrabiania masła, darli pierze na poduszki, przędli nici, maglowali pranie, wyplatali wieniec dożynkowy, poznawali rodzaje zbóż. Chętnie skosztowali również kanapek z własnorecznie wykonanym masłem.
Bardzo dziękujemy zespołowi ,,Stawnianki za zdobycie wiedzy i umiejętności, której nie da się nauczyć z książek.