Drodzy Państwo minister zdrowia Adam Niedzielski i jego zastępca Waldemar Kraska poinformowali, że od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. uczniowie szkół podstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym.
30 listopada nasi ósmoklasiści uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Organizatorami
wyprawy byli Pani Dorota Schrammek i Pan Jan Trafny z Biura Poselskiego posła
Platformy Obywatelskiej Pana Artura Łąckiego.
Po przyjeździe wyruszyliśmy na spacer ulicami stolicy. Wędrując Alejami Jerozolimskimi,
Marszałkowską, Krakowskim Przedmieściem, mieliśmy sposobność zobaczyć najważniejsze
obiekty położone w centrum: Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Uniwersytet
Warszawski, Zamek Królewski. Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia miasto
zostało już przystrojone pięknymi iluminacjami świetlnymi ,które bez wątpienia przykuwały
wzrok. Na placu zamkowym postawiono ogromną choinkę udekorowaną kolorowymi
bombkami i światełkami. 27-metrowe drzewo prezentowało się wyjątkowo imponująco.
Następnie obejrzeliśmy drugi pod względem wielkości gmach w Polsce – liczący 237
metrów Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy na taras widokowy i z wysokości 114 metrów
podziwialiśmy panoramę Warszawy. W pałacu znajduje się wystawa pająków i skorpionów,
na której można zobaczyć ponad 40 unikalnych żywych egzemplarzy ze wszystkich
kontynentów, m.in. czarną wdowę, wałęsaka brazylijskiego, ptasznika goliata czy skorpiona
cesarskiego. Okazało się , że wielu uczniów, a także nauczycieli przełamało stereotyp
arachnofobii i bardzo chętnie pod okiem przewodnika nawiązało bliski kontakt z tymi miłymi
w dotyku zwierzątkami !
W godzinach popołudniowych udaliśmy się na ulicę Wiejską, gdzie znajduje się kompleks
budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej . Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy pani
przewodnik, która przedstawiła nam historię Sejmu oraz opowiedziała, jak wygląda praca
posła. Wiedza naszych uczniów wyniesiona z lekcji historii i wos-u okazała się bardzo
przydatna, a na zadawane przez przewodnika pytania młodzież udzielała poprawnych
odpowiedzi. Obejrzeliśmy również najważniejsze miejsce Sejmu- salę obrad i to tuż przed
nadzwyczajnym posiedzeniem zaplanowanym na godzinę 15. Wizyta przy Wiejskiej
zakończyła się obiadem w restauracji sejmowej, podczas którego towarzyszyli na posłowie z
regionu Pomorza Zachodniego: Artur Łącki, Arkadiusz Marchewka oraz Sławomir Nitras.
Mimo napiętego grafiku zdążyliśmy jeszcze odwiedzić i zrobić szybkie zakupy w Złotych
Tarasach.
Choć do domu wróciliśmy zmęczeni, wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych i
niepowtarzalnych wrażeń, za co bardzo dziękujemy organizatorom.
W czwartek 25 listopada uczniowie klas 0-III udali się do Pleciugi na spektakl "Czerwony Kapturek".
„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Słowami Józefa Piłsudskiego rozpoczął się uroczysty apel z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno nauczyciele, jak pracownicy szkoły oraz uczniowie byli odświętnie ubrani , a wielu zaprezentowało własnoręcznie wykonane kotyliony.
W naszej szkole Święto 11. listopada obchodzimy uroczyście, dbając o przypomnienie najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Na montaż słowno – muzyczny złożyły się wiersze polskich poetów oraz pieśni patriotyczne z różnych okresów, kiedy Polacy, mimo wielu przeciwności, nigdy nie zrezygnowali z marzeń o wolności i uparcie dążyli do urzeczywistnienia swoich pragnień. W akademii wzięli udział uczniowie klas ósmych, siódmych oraz klasy piątej. Na szczególną uwagę zasługuje piękne i wzruszające wykonanie utworu „Co to jest niepodległość?” przez drugoklasistkę Annę Tkaczenko. Równie efektownie zaprezentowały się przedszkolaki z zerówki. W ich wykonaniu obejrzeliśmy taniec z biało-czerwonymi wstążkami oraz wysłuchaliśmy piosenki o Polsce.
Mimo pandemicznej sytuacji Narodowy Dzień Niepodległości uczciliśmy godnie i z należytym szacunkiem.
3 listopada przebiegał w edukacji wczesnoszkolnej pod hasłem zdrowego odżywiania w ramach cyklicznej imprezy Dnia jabłka i marchewki. Uczniowie młodszej grupy wiekowej z zapałem przygotowywali soki, sałatki i szaszłyki pełne witamin. Nie zabrakło również dobrej zabawy podczas konkurencji sportowych z warzywami, improwizowanego teatrzyku oraz wykonywania stworkówz owoców i warzyw.
13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Od wielu lat Dzień Edukacji Narodowej jest również Świętem Patrona, bowiem 13. października przypada rocznica urodzin Juliana Grunera. Uroczystość rozpoczęła się projekcją etiudy filmowej „Świat zgładzony w Katyniu” poświęconej doktorowi Grunerowi. W ubiegłym roku zmarła córka naszego Patrona – Pani Ewa Gruner –Żarnoch. Przez niemalże całe swoje życie starała się, aby nie zapomniano o jej ojcu i wydarzeniach z 1940 r. To właśnie Pani Ewie dedykowana była prezentacja zdjęć przedstawiających naszego gościa w świerznowskiej szkole, a także podczas uroczystości upamiętniających zbrodnię katyńską na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdyż Pani Żarnoch przez długi czas pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Pamięć Juliana Grunera i Jego Córki uczciliśmy minutą ciszy, a następnie delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą znajdującą się w pobliżu szkoły. Kolejna część apelu miała mniej podniosły charakter. W humorystycznych scenkach ósmoklasiści przedstawili życie szkoły z perspektywy uczniów, pracowników, pedagogów , kandydatów do wykonywania tego zawodu, a nawet … ministra oświaty. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Zuzanna Ryfa. Ostatnim akcentem uroczystości były piosenki o nauczycielach i dla nauczycieli w wykonaniu czwarto- i piątoklasistów.
8 października odbyło się uroczyste Ślubowanie pierwszoklasistów, które ze względu na trwającą pandemię miało w tym roku kameralny charakter. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną. Następnie złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez Panią Dyrektor Edytę Teterus na uczniów. W imieniu rodziców życzenia sukcesów naszym najmłodszym uczniom złożyła Pani Gabriela Wiśniewska. Wójt Gminy Świerzno Pan Radosław Drozdowicz życzył dzieciom, aby były ,,wspaniałymi podróżnikami, odkrywcami, a nawet marzycielami, bo marzenia są po to, żeby je spełniać". Miłym akcentem kończącym uroczystość było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Nie zabrakło również upominków, które sprawiły pierwszakom wiele radości. Po części oficjalnej w klasie czekał jeszcze poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.
Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.
Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Sadzili również uczniowie naszej szkoły. Każda klasa ma swoje drzewka, o które będą dbać.
Dziękujemy Nadleśnictwu Gryfice za sadzonki oraz Panu Leśniczemu - Krzysztofowi Augustyniak oraz jego pomocnikowi - Maciejowi Szabelańczykowi za pomoc przy rozplanowaniu i sadzeniu drzewek.
Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadzają dzieci w wirtualny świat, tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.
W naszej szkole uczniowie klas 1 - 6 mogli wziąć udział w przedstawieniu profilaktycznym Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów. Całość była sponsorowana przez NASK. Organizatorem działań była Pani Marta Augustyniak.
30 września w szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka 🙂
Przesyłamy ofertę ubezpieczenia szkolnego dla ucznia. Jednocześnie informujemy, że ubezpieczenie jest dobrowolne (nie ma obowiązku wykupienia tego ubezpieczenia).
1. Wejdź na stronę: https://liblink.pl/n5VXPuYfch
2. W polu Wprowadź numer wpisz: wxbyn
3. Wybierz interesujący Cię wariant.
4. Zapłać składkę
W piątek 17 września uczniowie klas I - III mieli spotkanie z przedstawicielami Policji. Odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym; poruszania się pieszych. Mieliśmy także ćwiczenia praktyczne na przejściu po pasach.
Dziękujemy serdecznie za przyjazd.