Dnia 19.03.2021r. w naszej szkole zostały ogłoszone wyniki konkursu ,,Eko- Marzanna". Był to konkurs międzyklasowy dla klas I-III. Uczniowie pod nadzorem wychowawcy wykonali w klasach swoją Marzannę. Jury postanowiło, iż każda klasa zajmuje 1 miejsce ponieważ każda Marzanna była jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa. Każda z klas otrzymała dyplom, cukierki oraz zestaw sportowy. Organizatorem konkursu była Pani Justyna Szczęsna.
Dzień Logopedy 6 marca w Europie obchodzony jest Dzień Logopedy.
Pomysłodawcą Europejskiego Dnia Logopedy była w 2004r. organizacja CPLOL zrzeszająca logopedów i terapeutów językowych w całej Europie. W Polsce święto obchodzone jest od 2007r. W środę z tej właśnie okazji odbył się konkurs dla uczniów klas 1 - 3. Dla najbardziej spostrzegawczych przygotowano upominki rzeczowe. Na osłodę dla wszystkich uczestników przygotowano również lizaki.
Zwycięzcom gratulujemy:
klasa 1 Ada Augustyniak i Eliza Jamborklasa
klasa 2 Agata Graczyk i Tatiana Kłobuckaklasa
klasa 3a Nikola Górniak i Wiktoria Szczęsnaklasa
klasa 3b Gabriela Chomko i Roksana Buszta
Dnia 26.02.2021 zostały przekazane pierwsze worki z nakrętkami ( 20 worków) na cel charytatywny. Jesteście wszyscy wspaniali, większość z was wkręciła się w pomaganie, BRAWO!!! Akcja trwa przez cały rok, pamiętajcie dobro powraca.
Dnia 23.02.2021r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,, Źródło mojej mocy- to rodzina bez przemocy" :
I miejsce - Lena Tarnawska kl.1
II miejsce - Michał Jaroszewski kl. 1
III miejsce - Eryk Kupis kl. II oraz Wiktoria Szczęsna kl. III a.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Młodzież klasy ósmej zakończyła w tym tygodniu zmagania podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty . W kolejnych dniach od poniedziałku uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (8-9-10. 02.2021). Kolejnym krokiem będzie omówienie egzaminu ze swoimi nauczycielami. Życzymy naszej młodzieży efektywnego przygotowania do właściwych egzaminów, a nauczycielom prowadzącym ich do pierwszego tak ważnego egzaminu wiele cierpliwości.
Wszyscy uczestnicy konkursu bożonarodzeniowego otrzymali nagrody za wysiłek włożony w wykonanie przepięknych prac. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
„Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie.”
(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „List”)
9 października przypada jedno z najbardziej nietypowych świąt w kalendarzu - Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.
Ciekawe kto by się w tych czasach ucieszył z otrzymanego listu? Listu napisanego własnoręcznie przez adresata. W końcu w dzisiejszych czasach pisze się tylko smsy i wiadomości na portalach społecznościowych. Do kogo napisać, jeśli prawie wszyscy mają Facebooka?
Co o tym myślicie? Czy w dobie Internetu i telefonii komórkowej stać nas jeszcze na odrobinę sentymentu, pokazania, że nam zależy i jak nam zależy? A może jesteśmy już tak zabiegani, iż uproszczamy sobie życie do maksimum. Postęp ma plusy i minusy. Wysłanie szybkiej wiadomości jest super. Tylko jakoś żal, a może nie warto się przejmować? Ważna jest pamięć, a nie sposób jej okazywania. A przecież listy mają ogromną wartość nie tylko dla samych nadawców i odbiorców, ale także, a może przede wszystkim, w odtworzeniu historii.
Dlatego właśnie uczniowie klas 6 i 7. Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie wzięli udział w akcji pisania listów do innych uczniów z całej Polski. Należało napisać o sobie, o szkole i przekazać w nich legendę o powstaniu swojej małej Ojczyzny, miejscowości, w której się uczą, mieszkają, odpoczywają.
I tym sposobem przypomnieliśmy sobie, jak miłe jest oczekiwanie na list. W odpowiedzi otrzymaliśmy przepiękne historie ze szkół podstawowych z różnych zakątków Polski.
Zarówno podczas pisania, jak i odczytywania listów, towarzyszyły nam różne uczucia – niepewność, zaskoczenie, zaciekawienie, szczęście, niedowierzanie, bo Ktoś w Polsce napisał list do uczniów małej szkoły w niewielkiej miejscowości gdzieś na zachodzie Polski.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na listy, w których uczniowie nie tylko w zabawny sposób opisywali swoje zainteresowania i wygląd miast bądź wsi, z których pochodzą, ale także przepiękne obrazki. Poznaliśmy wiele legend. Niektóre listy dotarły do nas w czasie zdalnego nauczania, ale pani odczytała je na zajęciach.
W przyszłym roku zamierzamy ponownie wziąć udział w tej akcji. To nie tylko wspaniała zabawa, ale przede wszystkim nauka. Poznamy inne ciekawe legendy, podania i historie miejscowości od Tatr aż po Bałtyk. Niech cała Polska dowie się o Świerznie i jego wspaniałych mieszkańcach.
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
(Adam Mickiewicz „Dziady”, cz. II)
Z niecierpliwością wyczekiwałam lekcji z siódmymi klasami, aby móc zrobić nocne czytanie Dziadów w szkolnych piwnicach. Pandemia jednak pokrzyżowała nam plany. Spróbowaliśmy więc zorganizować Wieczór z Dziadami na Zoomie. Spotkaliśmy się o 20.30, przy świetle monitorów i świeczek, w razie czego - mając przy sobie mak i soczewicę, ale także szklankę wody, miód i chleb. Po podzieleniu się na role, z mroczną muzyką w tle i prezentacją ukazującą wydarzenia przenieśliśmy się w samo centrum cmentarnej kaplicy, gdzie trwał pogański obrzęd dziadów. Podczas czytania uczniowie w niecodzienny sposób odczytali tekst lektury obowiązkowej.
Mam nadzieję, że dzięki tym zabiegom lektura została „oswojona”.
Nie dajemy się zdalnej edukacji!
Uczniowie spoza Swierzna dojezdzaj autobusem szkolnym wg. rozkladu ponizej:
Trasa nr 1
Kolonia Chomino 7:00
Margowo 7:10
Chomino 7:20
Ugory 7:30
Jatki 7:35
Trasa nr 2
Kalen 7:55 ·
Gostyniec 7:55
Trmm nr 3 Krzemykowo 6:50
Duniewo 7:00
Osiecze 7:05
Krzepocin 7:10
Trasa nr 4
Trzebieradz 7:40
Dqbrowa 7:50
Redliny 7:55
Trasa nr 5 (GIMBUS)
Rybice 7:30 ·
Sulikowo 7:35
Gostyń 7:45
Laureaci konkursu mogą odbierać nagrody od poniedziałku w sekretariacie.
Od 18 stycznia br. uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do szkół. Starsi uczniowie będą kontynuować naukę w trybie zdalnym.
Nauka zdalna dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych zostaje przedłużona do 31 stycznia br.
Nauczanie stacjonarne najmłodszych uczniów oraz przedszkola będzie się odbywać w reżimie sanitarnym - wytyczne MEiN, MZ i GIS
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie świątecznej kartki, ozdoby lub stroika z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Prace były wykonane dowolną techniką, liczył się pomysł, wkład pracy, estetyka w wykonaniu.
W Konkursie Bożonarodzeniowym klas I-III udział wzięło 22 uczniów:
Lena Piotrowska
Michał Jaroszewski
Marcelina Pisula
Ryszard Kaźmirkiewicz
Eliza Jambor
Ada Augustyniak
Marcin Gajlun
Lena Tarnawska
Michał Dyszel
Natalia Albinowska
Tatiana Kłobucka
Eryk Kupis
Fabian Hała
Błażej Skubis
Wiktoria Szczęsna
Roksana Buszta
Milena Szlendak
Nadia Lanczak
Bartek Szczęsny
Mikołaj Mikrut
Maria Kociuba
Magdalena Bilska
Franciszek Tereszczak
Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, ponieważ poziom prac był niezwykle wysoki. Wszyscy wykonali przepiękne kartki, ozdoby, stroiki.
Po długich obradach komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Ada Augustyniak
II miejsce – Maria Kociuba i Natalia Albinowska
III miejsce – Eliza Jambor i Tatiana Kłobucka
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony czas i zaangażowanie włożone w wykonanie prac.
W tegorocznym Świątecznym Konkursie Plastycznym udział wzięli:
Czarek Piekarz
Wiktoria Jacuniak
Zuzia Piekarz
Wanessa Dąbrowska
Olek Teterus
Zuzia Kędziera
Wojtek Kędziera
Hubert Augustyniak
Kasia Jambor
Hubert Leśnik
Kaja Ryfa
Hubert Lebioda
Filip Ignaszewski
Zuzia Ryfa
Dawid Skubis
Kornelia Klęk
Martyna Pisula
Kornel Krakowski
Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wykonania prac konkursowych. Wszyscy uczestnicy wykonali przepiękne anioły - komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Po długich naradach udało się jednak wyłonić zwycięzców:
I miejsce - Filip Ignaszewski
II miejsce - Zuzanna Ryfa
III miejsce - Hubert Lebioda i Kornel Krakowski
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Dnia 17.12.2020r. ddwiedziliśmy schronisko w Sosonowicach. Zawieźlismy psiakom pokarm, zabawki, poduszki, koce. Za wszystkie dary podziękował nam kierownik schroniska i na pamiątkę dostaliśmy drewnianą bombę, która wsi na szkolnej choince w holu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą akcję ,, Zimowa zbiórka dla psiaków". Pamiętajcie- dobro powraca.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wzbogacenie naszej atmosfery świątecznej Panu Krzysztofowi Augustyniakowi za przepiękny dar w postaci choinki wystawionej w głównym holu oraz Panu Kacprowi Łoś za to, że zorganizował spotkanie z Mikołajem w naszym przedszkolu.