Niebo na wyciągnięcie ręki! Mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik i doświadczeni edukatorzy – zarażają pasją do astronomii uczniów w całej Polsce.
Dzięki staraniom Pani Marty Augustyniak, gościnności Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stuchowie Pani Teresy Cieślikiewicz oraz przewozom zapewnionym przez Urząd Gminy w Świerznie nasi uczniowie w dniach 25 - 26 listopada uczestniczyli w niezapomnianych warsztatach – niezwykłej lekcji astronomii. W ramach projektu Nauka dla Ciebie realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotarł do nas PLANETOBUS. Mobilne planetarium to duży namiot, z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku mieści się 30–35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne prowadzone na żywo przez edukatorów. W jasny dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieć się, co robią na niej astronauci. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Pani Marta deklaruje już teraz podjęcie starań, aby w przyszłym roku z kolejną niezwykłą wizytą zawitał do szkoły w Świerznie NAUKOBUS. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata pozwalająca zrozumieć wiele zjawisk z dziedziny fizyki, biologii i matematyki.
Uczniowie już cieszą się na tę niezwykłą atrakcję. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!
10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił z więzienia w twierdzy magdeburskiej. Następnego dnia Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo wojskowe, prosząc również o utworzenie rządu. Dzień ten został uznany za pierwszy w dziejach Drugiej Rzeczypospolitej. Tydzień później powstał rząd niepodległej Polski na czele z Jędrzejem Moraczewskim , który wspominał później:
„....Kto tych krótkich dni nie przeżył, nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największego szczęścia. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało…”
8 listopada uczciliśmy to niezwykle ważne dla każdego Polaka święto - 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu narodowego - „Szkoła pamięta”. Po raz pierwszy od nadania sztandaru w apelu uczestniczył również poczet sztandarowy w skład którego weszło troje ósmoklasistów ( chorąży –Patryk Lanczak oraz asystujące- Nikola Maruszewska i Karolina Jambor) . Głównym elementem tegorocznej uroczystości był koncert pieśni patriotycznych. Każda z klas przygotowała i zaprezentowała jedną piosenkę z okresu I i II wojny światowej. Uczniowie odświętnie ubrani, z biało –czerwonymi kotylionami i serduszkami na piersiach zaśpiewali najpiękniej jak potrafili. Wszyscy bez wyjątku zebrali gromkie brawa. Wiele spośród zrodzonych w tamtym czasie pieśni żyje do dnia dzisiejszego, towarzysząc nam w najbardziej dramatycznych momentach naszej niełatwej historii. I wtedy gdy powstawały, i później, rodząc nadzieje na lepszą przyszłość – były i są strażniczkami tego, co nam najdroższe, najbliższe, co polskie . Nawet w chwilach największego zwątpienia i rozpaczy potrafiły wspólnym śpiewaniem jednoczyć, łagodzić nastroje i wyzwalać niezwykłą siłę przeżyć. Tak też było w czasie szkolnego koncertu - pięknie, uroczyście, wyjątkowo.
Szanowni Rodzice,
dzień 14 listopada (15.30 - 17.30) to dzień otwarty (spotkania indywidualne) w naszej szkole, okazja do rozmowy z nauczycielami, wychowawcami, dyrektorem.
Klasa ósma ze względu na egzamin ma spotknie w grupie o godzinie 16.30. Oczywiście przed i po tej godzinie możliwość rozmowy indywidualnej.
Klasa 6B ze względu na zgłoszenia chętnych rodziców, również spotkanie grupowe o godzinie 16.00.
Serdecznie zapraszamy
„Człowiek żyje dopóty , dopóki trwa pamięć o nim”
W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Pierwsze dni listopada w polskiej i chrześcijańskiej tradycji to szczególny czas pamięci o zmarłych.
Tuż przed 1 listopada wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Niestety, są też groby, na które z różnych powodów nikt nie przychodzi.
W sobotę 26 października nasi uczniowie w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami uporządkowali opuszczone i zaniedbane groby na cmentarzu przykościelnym oraz komunalnym w Świerznie. Była to na pewno lekcja szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli.
W dniu 25 października uczniowie klas V-VIII wraz z nauczycielami: Anną Kreja, Jolantą Kędziera, Kamilą Myrunką i Zygmuntem Broda wzięli udział w „Rajdzie Rowerowym”. Po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i ubraniu się w odblaskowe kamizelki peleton ruszył w trasę: Świerzno – Jatki – Ugory – Redliny – Gostyniec – Świerzno. Uczniowie nie tylko mogli sprawdzić swoje siły i umiejętności jako cyklistów, ale po drodze zwiedzali ciekawe miejsca naszego regionu. Trasa była trudna i wymagająca. Niektórzy z uczestników postanowili zażyć zdrowotnych kąpieli błotnych ;). W trakcie rajdu został odkryty kolejny talent pana Brody. Nasz szkolny mechanik rowerowy dzielnie naprawiał wszystkie nieoczekiwane i zaskakujące usterki rowerowe. Zmagania uczniów dostarczyły dużo radości i pozytywnych wrażeń. Cieszyliśmy się słoneczną pogodą i mogliśmy z bliska przyjrzeć się zmianom zachodzącym jesienią w przyrodzie.
W imieniu własnym, wszystkich uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie wyrażam wdzięczność za obecność na uroczystości nadania sztandaru naszej szkole - poczty sztandarowe, wiązanki kwiatów ku czci naszego patrona nadały ceremonii niezwykle podniosły charakter.
Dziękuję fundatorom za wspaniały dar jakim jest sztandar - będziemy zawsze strzec wartości, które niesie on z sobą.
Bardzo dziękujemy również za upominki, które wzbogaciły naszą społeczność szkolną.
Z wyrazami szacunku Tomasz Heppner
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego klasa 8 wybrała się w czwartek 24.10.2019 do warsztatu samochodowego „TOMI”, którego właścicielem jest pan Tomasz Rafałowicz. Uczniowie poznali charakter pracy mechanika samochodowego, zobaczyli profesjonalny sprzęt i warsztat pracy. Najbardziej interesujące dla uczniów okazały się: podnośniki kolumnowe, pompy do odsysania zużytego oleju samochodowego, stanowisko do montażu opon i wyważarka do kół. Dziękujemy panu Tomkowi za możliwość zwiedzenia jego zakładu, a także za upominki, którymi obdarował uczniów.
W ubiegłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Świata WADF 2019 Płock Urban Street Dance, w których udział wzięła nasza uczennica Agata Graczyk. Zdolna tancerka wraz ze swoimi koleżankami zdobyła mistrzostwo świata GRAFIX Trio do lat 7.
Jesteśmy dumni z osiągnięć Agatki, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki wzięli udział w koncercie muzycznym Agencji Artystycznej Pro Musica, pt. "Melodia, która Kraków uratowała".
Szanowni Rodzice!
W związku z upublicznieniem wizerunku Waszych dzieci w dużym zbliżeniu umożliwiającym identyfikację, nie mającym nic wspólnego z przekazem uroczystości przez portal informacyjny Powiatu Kamieńskiego „kamienskie.info” informuję, iż Dyrekcja szkoły wystąpiła do publikatora o usunięcie tego rodzaju zdjęć. Informujemy, że zdjęcia zostały wykonane bez zgody szkoły. Dyrektor wyraził sprzeciw, który został złożony w redakcji portalu.
Dzień 18 października 2019 r zapisze się jako jeden z najważniejszych w historii naszej szkoły oraz lokalnej społeczności. Nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przyjaciele szkoły uczestniczyli w uroczystości nadania SP w Świerznie sztandaru połączonej z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi – Julianowi Grunerowi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: prezes Stowarzyszenia Katyń Jolanta Turlińska- Kępys, Marzena Szulc ze szczecińskiego oddziału IPN, przedstawiciel jednostki wojskowej w Mrzeżynie - kapitan Michał Mazur, wójt Gminy Świerzno - Radosław Drozdowicz, przewodniczący Rady Gminy - Sebastian Ligenza. Uroczystość miała podniosły charakter dzięki obecności żołnierzy 36 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej Kraju, którzy pełnili wartę honorową przy tablicy pamiątkowej oraz asystowali podczas ceremonii, wystawiając poczet sztandarowy . Delegacje z pocztami sztandarowymi przybyły również z zaprzyjaźnionych szkół spoza naszej gminy: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Leonida Teligi w Niechorzu oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pobierowie.
Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Heppner podziękował Radzie Gminy w Świerznie, rodzicom nauczycielom i innym zaangażowanym osobom za ufundowanie sztandaru. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar poświęcony wcześniej przez ks. proboszcza Rafała Stęszewskiego dyrektorowi, który wręczył najważniejszy symbol szkoły pierwszemu pocztowi sztandarowemu w składzie: chorąży –Patryk Lanczak, asysta – Karolina Jambor i Nikola Maruszewska. Odtąd poczet będzie towarzyszył wszystkim szkolnym oraz pozaszkolnym uroczystościom jako symbol Małej Ojczyzny. W dalszej części gospodarze klas złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar , a następnie starsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, którego hasłem przewodnim było motto programu upamiętniającego ofiary zbrodni z 1940r „Katyń …ocalić od zapomnienia”. Na zakończenie wysłuchaliśmy wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Świerzno śpiewa”
Cała społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania, aby Święto Szkoły miało uroczystą i wyjątkową oprawę. Był to niezapomniany dzień pełen powagi, zadumy ale także radości i wzruszeń.
Szanowni Rodzice, nasza szkoła żyje w tym tygodniu przygotowaniami do wyjątkowej uroczystości - NADANIA SZTANDARU SZKOLE na którą Państwa serdecznie zapraszamy. Uroczystość rozpocznie się 18 października 2019 roku o godzinie 10.00 w hali sportowej w Świerznie. Dzieci do szkoły przychodzą w stroju apelowym. W tym dniu będzie jeden odwóz do domu o godzinie 12.00. Dzieci, które nie mają zapewnionej opieki mogą zostać na świetlicy do godziny 15.00.
11.10.2019 roku w naszej szkole odbyła się po raz kolejny akcja pt.”Dzień Jabłka i Marchewki”, promująca zdrowy styl życia. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami podejmowali się wielu działań edukacyjnych w ramach profilaktyki zdrowia. Podczas zajęć odbyły się pogadanki na temat zdrowego odżywiania, omawiana była piramida żywienia, malowane były kontury ulubionych warzyw i owoców, korony z ilustracjami owoców i warzyw oraz owocowe stworki. Uczniowie przygotowywali szaszłyki, sałatki oraz dekorowali galaretki ulubionymi owocami, które następnie spożywali. Na zakończenie akcji odbyły się konkurencje sportowe, podczas których uczniowie pokazali swoją szybkość, zwinność i zręczność. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili. Podczas zabawy poznali walory spożywania owoców i warzyw, moc witamin jakie dają one dla prawidłowego rozwoju i zdrowia.
7 października 2019 r. klasy I-III udały się do Gryfic na spektakl teatralny pt „Różnorodność kultur mieszkańców Europy”.
Sztuka przedstawiała historię chłopca, który był zmuszony do poszukiwania najważniejszych i symbolicznych wartości w krajach sąsiadujących z Polską, jak i tych nieco odleglejszych. Uczniowie wraz z bohaterem poznawali kulturę następujących krajów Europy: Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Anglia. W trakcie interaktywnego spektaklu widzowie stawali się uczestnikami wydarzeń, poszukiwali słów – kluczy, zaklęć które powstrzymywały złośliwego ducha skrzyni. Podczas swojej fascynującej podróży pokonali starożytnego demona wykorzystując największy skarb świata…. ”miłość”. Widowisko było pełne wrażeń i zaskakujących zwrotów akcji, a także zjawiskowych kostiumów i efektów świetlno-dźwiękowych.
Koło Gospodyń Wiejskich w Świerznie realizuje projekt „Moja wieś najpiękniejsza - krokus zwiastunem wiosny” w ramach programu Społecznik 2019-2021 zainicjowanego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. W przedsięwzięcie włączyli się także uczniowie klasy VI a, którzy na terenie przyszkolnym posadzili ok. 300 krokusów. Aby efekty były widoczne i piękne,kolorowe kwiatki mogły cieszyć oko, należy poczekać do wiosny.
Informujemy, że poniedziałek 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie kursują autobusy szkolne. Będzie czynna świetlica dla dzieci zapisanych według deklaracji.
W dniach 02-03.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie profilaktyki selektywnej pt. Fred goes net. Program jest wdrożony w Polsce po raz pierwszy przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii w ramach projektu międzynarodowego realizowanego latach 2007-2010. Program jest oparty na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej, prowadzony jest w formie warsztatów z wykorzystaniem metod i założeń dialogu motywującego.
Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania substancji psychoaktywnych oraz w efekcie do zmiany postaw i zachowania.
Skąd się wziął DZIEŃ CHŁOPAKA? Starsze pokolenie nawet często nie wie, że takie święto istnieje i kiedy jest obchodzone. Otóż Dzień Chłopaka powstał prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet, aby panowie nie byli pokrzywdzeni i aby dziewczyny mogły im się odwdzięczyć za pamięć i miłe gesty. W Polsce istnieją dwie równoległe daty, kiedy świętuje się Dzień Chłopaka, a młodzi panowie dostają prezenty z okazji swojego święta. Pierwsza, nazywana przez niektóre źródła Dniem Mężczyzny- to 10 marca, druga, już obligatoryjnie nosząca nazwę Dzień Chłopaka – 30 września. W wielu krajach obchodzi się je w innym terminie , np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii - 5 kwietnia, w Japonii - 5 maja, w Norwegii - 7 października, w Indiach - 19 listopada, a w Kanadzie - 25 listopada.
Niezależnie od dnia i miejsca- wszyscy mężczyźni - duzi i mali – chętnie przyjmują życzenia, prezenty, uczestniczą w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach i niespodziankach. Tak też było w naszej szkole. W każdej klasie chłopcy otrzymali od swoich koleżanek słodkie upominki, niektórzy zostali poddani testowi sprawnościowemu i intelektualnemu, a także mieli niepowtarzalną okazję, by sprawdzić się w różnych niełatwych konkurencjach, m.in. przespacerować się z gracją w damskich szpilkach czy zawiązać krawat . Najodważniejsi oddali swoje dłonie dziewczynom, które wykonały im piękny manicure. Było wesoło, dowcipnie, wszyscy bawili się doskonale! .
Panowie! Teraz dziewczyny liczą na rewanż . Na pewno wiecie kiedy.