Z okazji zakończenia lata uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Ludwiczak wyruszyli się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Trzęsacza. Celem wyjazdu było Multimedialne Muzeum na Klifie. Interaktywny pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie. Wizyta w muzeum okazała się nie tylko ciekawym spotkaniem z historią, geografią czy wiedzą o regionie, lecz także wyjątkową lekcją wyobraźni.
Po zwiedzeniu muzeum młodzież udała się na platformę widokową, a następnie uczestnicy wycieczki plażą wrócili do Pobierowa. Spacer wyostrzył apetyt, więc wszyscy z przyjemnością pałaszowali pizzę oraz zajadali się lodami.
Zarówno uczniowie, jaki nauczyciele są wyjątkowo zgodni w kwestii: udana wycieczka na rozpoczęcie roku szkolnego - to świetny pomysł!. Takie wydarzenie warto wpisać w kalendarz imprez i kontynuować co roku.
27 września, korzystając z pięknej słonecznej pogody, obie klasy czwarte po opieką wychowawczyń- p. Anety Tkaczenko oraz p. Wiesławy Walczak - Mandziak wyruszyły na wycieczkę do Pobierowa.
Głównym celem podróży była papugarnia. Na początku jej mieszkańcy - niezwykle piękne i kolorowe lecz bardzo krzykliwe ptaki wzbudzały pewien lęk i obawę. Potem jednakże okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Pani opiekująca się papugami prezentowała różne gatunki swoich podopiecznych ( m.in. żako, ara, amazonka, konura, nierozłączka, lorysa, amazonka, barwnica ), opowiadając o ich pochodzeniu, zachowaniu, zwyczajach, sposobie odżywiania. Uczniowie chętnie robili zdjęcia papugom, które okazały się wdzięcznymi obiektami do fotografii. Ptaki siadały na głowach, ramionach, pozwalały się karmić oraz głaskać.
Wizyta w papugarni okazała się niezwykłą atrakcją i niezapomnianą lekcją przyrody.
26 października dzieci z grup przedszkolnych ze Świerzna odwiedziły Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Ta niecodzienna wycieczka była dla przedszkolaków niesamowitym wydarzeniem. Obejrzały rzadkie gatunki drzew i krzewów, a także dowiedziały się, że liście pachną ciasteczkami i istnieje drzewo chusteczkowe. Dzieci odkrywały skarby jesieni, które później wykorzystały do pracy plastycznej. Po wspaniałym spacerze na dzieci czekały kiełbaski z grilla, które smakowały jak nigdy przedtem. Na koniec pobytu jeszcze trochę zabaw i pora wracać do przedszkola, aby wrażenia z wycieczki przekazać rodzicom.
Dnia 20.09.2017r. nasze przedszkole odwiedził Pan policjant Łukasz Kupryjańczyk. Tematem spotkania było bezpieczeństwo. Nasz dzielnicowy wyjaśnił maluszkom i starszakom, jak bezpiecznie dotrzeć do przedszkola i radził, w jaki sposób przechodzić przez jezdnię, przypomniał numery alarmowe, a także co należy zrobić podczas spotkania z agresywnym psem. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty wspólnie wybraliśmy się na pobliskie pasy żeby w praktyce zastosować uzyskane informacje.
Dnia 19.09.2017 przedszkole w Świerznie po raz kolejny odwiedziła agencja artystyczna Pro-Musica. Tym razem przesdszkolaki mogły wysłuchać przedstawienia pt. ,,Figle i potyczki na trzy smyczki. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwały się w utwory wykonywane na instrumentach, wiele melodii było im znanych, więc klaskały z radością w rytm muzyki. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejny koncert.
4 września uczniowie naszej szkoły powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Spotkaniu przewodniczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie, która serdecznie powitała zgromadzonych gości, grono pedagogiczne oraz uczniów. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas aby tam dokładnie omówić sprawy związane z organizacją nowego roku szkolnego. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego kadra Szkoły Podstawowej życzy wszystkim uczniom bardzo dobrych ocen, wytrwałości oraz pasji do pogłębiania swoich zainteresowań.
23 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2016/ 2017. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta sprawowana w intencji uczniów i pracowników naszej szkoły po czym na holu odbyła się dalsza część uroczystości.
W tym roku obchodziliśmy 20-lecie Valdemarów. Są to statuetki wręczane osobom, które wyróżniaja się w jakiejś dziedzinie. Tegoroczne wręczanie Valdemarów było wyjątkowe, ponieważ to już 20 lat od pierwszego wręczania tych nagród. Gościem honorowym był Pan Waldemar Kowalczak, dyrektor szkoły w latach 1985-2007. To od Jego imienia wzięła się nazwa statuetek.
14 czerwca uczniowie klas II i III pojechali do Fun Jump w Szczecinie. Park trampolin to idealne miejsce na zabawę i rozładowanie emocji. W parku na naszych uczniów czekało mnóstwo rozrywki i wyskokowych atrakcji przystosowanych do ich możliwości. Dzieci z hali wyszły zmęczone ale bardzo zadowolone.
W poniedziałek, 12 czerwca gościliśmy w naszej szkole iluzjinostę. Pokaz gościa bardzo podobał się naszym uczniom, zwłaszcza tym najmłodszym.
9 czerwca Pan Mariusz Grochowski poprowadził w naszej szkole akcje "Bezpieczne Wakacje 2017r". Przypomniał uczniom zasady pierwszej pomocy. Dzieci mogły ćwiczyć na fantomach, przywiezionych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy Panu Mariuszowi za poświęcony nam czas.
Uczniowie kalsy III b 9 czerwca wraz ze swoją wychowawczynią udali się na piknik. Zabawom nie było końca. Wszyscy w świetnych humorach wrócili do szkoły.
W klasach IV – VI uczniowie zmagali się z Królową Nauk czyli Matematyką. W lidze matematycznej wzięło udział 21 uczniów, z czego do końca walczyło dziesięcioro.
W klasie IV zwyciężyła Natalia Major
W klasie V – Karolina Jambor
W klasie VI Maria Łoś
Wyróżnienie za wysoki wynik uzyskali Krystian Flonc i Michał Buszta z klasy VI oraz Nikola Maruszewska z klasy V.
Dyplom za wytrwałość w rozwiązywaniu zadań otrzymali: Adam Lisowski, Joanna Porada, Gracjan Wiśniewski, Piotr Jasinski.
Gratulujemy.
Dnia 8.06.2017 roku odbyła się III Olimpiada Przedszkolna w Świerznie. W programie olimpiady zaplanowano zabawy ruchowe i konkurencje sportowe dla dzieci z Przedszkola w Gostyniu, w Stuchowie i w Świerznie. Atmosfera była wspaniała a dzieci bawiły się doskonale. Największe emocje były widoczne podczas rozgrywek sportowych między drużynami. Po zakończonych konkurencjach dzieci otrzymały posiłek w postaci pysznej kiełbaski z grilla i napojów. Nie ominęła je również słodka niespodzianka, którą przygotowali rodzice w postaci przepysznych wypieków za co serdecznie dziękujemy. Na zakończenie uroczystości dzieciom otrzymały medale oraz dyplomy, a na ręce przedstawicieli przedszkoli zostały wręczone prezenty. Dowodem na to, że zabawa była udana są przedstawione zdjęcia. Wrażenia i przeżycia dzieci, rodziców a także pań na długo zostaną w pamięci.
W ramach akcji promującej czytelnictwo 7 czerwca gościliśmy w naszej szkole Panią Dorotę Schrammek-. Na co dzień jest mieszkanką Pobierowa , gronu czytelników znana jako autorka powieści : „Horyzonty uczuć”, „Wiatr wspomnień”, „Na brzegu życia”, „Dom , którego nie było”. Jej utwory poruszają ważne problemy, obecne w życiu nie tylko dorosłych.
Pani Dorota opowiadała o tym, skąd czerpie pomysły na fabułę swoich książek, z jakich elementów składa się praca nad utworem, jakie predyspozycje powinien posiadać pisarz. W części warsztatowej uczniowie otrzymali do wykonania zadanie polegające na napisaniu krótkiego tekstu ( 5-7 zdań) w taki sposób, aby zaintrygować odbiorcę , zbudować napięcie i zainteresować na tyle, by chciał przeczytać ciąg dalszy. Okazało się, że niektóre prace były bardzo ciekawe i spotkały się z przychylnym przyjęciem autorki, która zachęcała do kontynuacji podjętego wątku. Akcja w powieściach Pani Szrammek rozgrywa się w miejscowościach dobrze nam znanych: Szczecinie, Gostyniu, Gryficach czy Trzebiatowie. W trakcie pytań o bohaterów i zdarzenia padła sugestia, czy można byłoby uczynić miejscem zdarzeń Świerzno. Pani Dorota skrupulatnie notowała informacje przekazywane przez uczniów o dworku myśliwskim , jego właścicielu Bodo von Flemmingu, kościelnej krypcie. Kto wie , może któryś z wątków kolejnej powieści zaprowadzi czytelników do Świerzna ?
Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Każdy z uczniów miał możliwość zakupienia ostatniej książki pt „Niepełka” wraz dedykacją autorki.
Akcja „Niepełki” rozgrywa się w Trzebiatowie. Jej bohaterką jest niepełnosprawna dziewczyna, która w nowym środowisku musi borykać się nie tylko z barierami architektonicznymi, lecz przede wszystkim z brakiem akceptacji i odrzuceniem. Niebawem, bo już 14 czerwca ukaże się nowa powieść „ W słońcu i we mgle”.
Pani Dorocie Schrammek bardzo dziękujemy za przybycie, wierząc, że znajdzie czas, by ponownie z nami się spotkać.
Galeria
5 czerwca uczniowie klas drugich i trzecich z Gostynia, Stuchowa i Świerzna spotkali się na Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w szkole w Stuchowie. Najlepiej z ortografią poradziła sobie nasza reprezentantka, uczennica klasy III b Zofia Wilk, drugie miejsce zajął Łukasz Woźny ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stuchowie, natomiast trzecie Maja Graczyk, także ze Świerzna. Serdecznie gratulujemy!
Czerwiec to miesiąc wycieczek, biwaków i różnych wyjazdów organizowanych przez wychowawców przy udziale rodziców. Zatem uczniowie klasy trzeciej pojechali na dwudniowy biwak do Pobierowa. Wyjazd rozpoczął się zabawą w Bawinku w Gryficach, a zakończył się wizytą w Multimedialnym Muzeum Na Klifie w Trzęsaczu. Były spacery po plaży, zakup pamiątek znad morza, zabawy na placu zabaw, degustacja lodów, wieczór przy grillu oraz przejazd Meleksem po Pobierowie.
Pobyt w Muzeum trwał około 25 min. Uczniowie obejrzeli przygotowaną przez europejskich specjalistów multimedialną prezentację, która odbywa się w 4 audiowizualnych salach: geograficznej, bajkowej, historycznej legendarnej. Wszyscy odwiedzający Muzeum otrzymali Europejski Certyfikat Pobytu na 15. Południku. Multimedialne Muzeum na Klifie mieści się kilkadziesiąt metrów od Ruin Kościoła w Trzęsaczu oraz około 5 minut spacerem od stacji Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej Gryfice - Trzęsacz - Rewal - Niechorze – Pogorzelica. Dzieci poznały historię Trzęsacza oraz tragiczne losy Kościoła, po którym została tylko część ściany.
Trzęsacz to nadmorska miejscowość turystyczna. Jest to miejsce o wyjątkowej historii. Pierwsze zapisy o miejscowości pochodzą z dokumentów z 1248 r. Początkowo Trzęsacz był małą wioską rybacką leżącą wśród lasów i w dużej odległości od morza. Dziś Trzęsacz to malowniczy i kameralny ośrodek nadmorski. Położony w gminie Rewal, stanowi najmniejszą z siedmiu jej miejscowości. Wyjątkowym miejscem w Trzęsaczu jest ostatnia ściana kościoła z XII wieku, który w wyniku procesu abrazji runął do morza. Z Kościoła w Trzęsaczu - okazałej, historycznej budowli wzniesionej we wczesnym średniowieczu, pozostała dziś jedynie południowa ściana, górująca nad podmywanym przez morze klifem. By uchronić zabytek przed całkowitym zniszczeniem, podstawę klifu i jego zbocze zabezpieczono 80-metrową kamienną opaską brzegową. Dziś ruiny kościoła ściągają turystów z całego świata. Jest to jedyny tego typu zabytek na skalę europejską. W tej miejscowości poza słynnymi ruinami, znajduje się także nowszy, również zabytkowy kościół wybudowany w 1880 roku. Budynek został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej i wyremontowany dopiero w 2003 roku. W kościele znajduje się między innymi wczesnobarokowy ołtarz z 1673 roku, który pochodzi z ruin kościoła.
Źródło: Zamieszczony tekst powstał w oparciu o treści ze strony internetowej Multimedialnego Muzeum Na Klifie w Trzęsaczu
Klasy III miały spotkanie ze szkolną pielęgniarką Panią Olgą, która przypomniała zasady udzielania pierwszej pomocy, rozmawiała z uczniami na temat bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji.